2017 m. rugpjūčio 11 d., penktadienis

"Armanjako šalis. Aukso Vilnos Slibinas". Armanjakas - 3. XXIX skyrius. 2017-08-11




XXIX skyrius

 

- Skauda? –prisiliečiau prie Lidijos tvarsčių.

- Ne-a... – mergina saldžiai pasitempė ir nutaisė liūdną veidą. – Gaila, kad randas liks.

- Niekis.

- Na taip... – Lidija prisiglaudė visu kūnu. – Jei jūs pone sakote, kad niekis, tai taip ir yra.

- Nemeilikauk.

- Aš tik vos-vos... – šelmiškai šyptelėjo mergina. – Tik truputį...

Pasigirdo barbenimas į duris.

- Kas?

- Pone šautbenachte, - iš už durų pasigirdo Verenveno balsas, - už trijų valandų būsime Gutene. Liepėte pranešti, taip sakant...

- Gerai.

Apsirėdžiau ir išėjau į denį. Brr... kokia čia po galais vasara? Tikra žiema! Velnias, ko gi taip šalta? Žiūrėk ir vėl sniegas pasirodys...

Užlipau ant tiltelio ir pasiėmiau žiūroną. Taip, panašu, kad baigėsi eilinės avantiūros epopėja. Ir ganėtinai sėkmingai. Sąlyginai, aišku. Baigėsi ir atnešė begalę rūpesčių. Nors ne pirmą kartą. Susitvarkysiu.

Nuo netikėto gūsio gailiai sugaudusi šebeka slystelėjo bangomis.

M-taip... Ne šiaurės jūrų laivelis. Grįžtant mes papuolėme į gana padorią audrą, kuris visų mūsų vos nenuskandino. Manasis „luotas“, nepritaikytas šioms jūroms tiek vandens prisigraibė, kad jau maniau jog viskas... Gerai ją supurtė – teks remontuoti. Tačiau ir gerąją pusę parodė. Nuo porelės prancūziškų nefų, kurie sumąstė mus prigauti, nulėkė lyg šie vietoje būtų stovėję. Tiek jau to – visi rūpesčiai jau po to. Dabar apie šeimą reikia pagalvoti. Kažkokių ypatingų nuojautų nėra, tačiau turint reikalą su Gijomu de Monfokonu, atsipalaiduoti negali. Blyn... moku gi aš gyvenimą susitvarkyt...

- Verenvenai...

- Taip, pone šautbenachte.

- Rėjos pilną burę dar atlaikys?

- Atlaikys... – pritariamai linktelėjo kapitonas ir pasikasė barzdą. – Atlaikys, bet neilgai.

- Įsakyk pakelt. Nusispjaut.

- Kaip įsakysite.


Braškėdama visais savo sanariais ir sujungimais šebeka šoko į priekį, o aš likau denyje. Vis gaudžiau momentą kai pasirodys mano tėvonija. Ganėtinai netikėtai pasiilgau savo mažučių.

Įlankon laivą įvedžiau savarankiškai. Ir panašu, kad susitvarkiau... Na... beveik. Po to, vos sulaukęs kol atves arkliokus, užšokau ant Rodeno ir nulėkiau namo. Įlėkiau pilies kiemą ir tiesiog su palengvėjimu atsidusau, kai pamačiau savo nuostabiąją, kuri įsijautusi vaikė šeimynykščius. Na, ačiū dievui...

- Ponas barone... – pamačiusi savo vyrelį Matilda jausmingai aiktelėjo, susvyravo, bet akimirksniu susitvardė ir pasisveikindama tūptelėjo.

- Ponia... – paklusdamas jos reikalaujančiam žvilgsniui, tiesiog suspaudęs dantis, suvaidinau ponišką ceremoniją, o po to pačiupęs žmonelę už parankės, nusitempiau į pilį.

- Ilgam? – pradingus iš tarnų akiračio, Matilda davė valią savo jausmams ir prilipo prie manęs. 

Na, kaip visuomet: ašaros, atodūsiai ir taip toliau. Standartas, kitaip tariant.

Porai dienų. Kur jos?

- Taigi štai kur, - Matilda atplėšė duris ir pademonstravo dvi maitintojas, kurios prie krūtinės laikė du ryšulėlius.

- Pati nemaitini?

- Prieš miegą, - koketiškai šyptelėjo žmonelė. – Ėdrios, kaip nežinia kas. Man visai dienai pieno nepakanka.

- Tai gerai... – Pagriebiau iš persigandusios žindyvės kūdikį ir... iškart įgrūdau atgal. Dukrelė atjungta nuo krūties iškart visą erdvę užpildė bliovimu, o jai, akimirksniu, solidariai pritarė sesutė. Ot, tai...

- Tegu baigia maitintis, - Matilda įsakmiai paėmė mane už parankės ir ištempė iš kambario. – Spėsite, ponas barone, prisižaisite.

- Kažin...

Kas toliau? Aišku, kad miegamasis. Žinote... seniau netikėjau, kad taip gali būti. Daug turėjau moterų. Ir įvairių: akinančiai gražių, jausmingai aistringų ir taip toliau, kurios iš pirmo žvilgsnio buvo pranašesnės už Matildą, o vis tik aistra jai niekur neišgaravo. Netgi atvirkščiai. Tad reikalų ėmiausi visai negreitai. Bet teko...

- Pilyje naujų žmonių nepasirodė?

- Ta prasme? – Matilda žaismingai piršteliu vedžiojo per krūtinę.

- Ta prasme, kad nauji. Svečiai, nauji tarnai ir taip toliau.

- Lyg ne, - nesuprasdama gūžtelėjo pečiais mergina. – Nors...

- Ką reiškia „nors“?

- Na...

- Kalbėk, moterie.

- Mielasis... – Matilda nuraudo. – Mes juk nuodėmėje gyvenam... na... štai aš idant išpirktume, priglaudą piligrimams įkūriau. Bet ji tuščia – remonto nebaigėme.

- Tai niekis, bet jei nors vienas piligrimas pasirodys pilyje – pakarsiu. Nauji tarnai yra?

- Tarnų nėra, o štai konditerių iš Antverpeno pakviečiau. Šiandien kaip tik ir atvyko. Žadėjo vakare nustebinti. O jo žmoną į pagalbą sandėlininkei paskyriau. O ką?

- Velnias!!! – karštligiškai ėmiau rengtis.

- Nerūstink Dievo! – išsigandusi cyptelėjo Matilda. – Kas per reikalas?

- Po to... – iššokau už durų ir lydimas sargybos nulėkiau į virtuvę.

Plikas kaip kiaušinis ir ūsuotas kaip lenkas, storas vyrukas pasidainuodamas kažką veikė su pyragu. Pamatęs mane aiktelėjo ir užkliuvęs už kėdutės dribo ant grindų. Du pagalbininkai akimirksniu dingo po stalu.

- Kas toks?

- K-karolis... – vyrukas su siaubu žiūrėjo į espados galiuką. – K-konditerius. S... su rekomendacijomis...

- Konditerius, sakai? – nučiupęs už prijuostės pastačiau ant kojų. – Ką gamini, konditeriau?

- P-piragą su m-marcipanais ir lježo s-sufle... – storuliukas nenulaikė danties ant danties. – I... ir py-yragaičiai, a-lia Vineron...

Nuodytojas! Ant snukio pas išgamą parašyta! Sukaposiu nelabąjį! Iš pykčio beveik nieko nemąstydamas norėjau čia pat vietoje nudėti konditerių, bet po to neįtikėtinos valios pastangomis susiėmiau į rankas. M-taip... Nervai jau visai niekam tikę. Bet po tokio kiekio pergyvenimų ir pasikėsinimų – nieko keisto – net ir savąjį katiną imsi įtarinėti.

- Ėsk!

- K-ką?..


- Viską.

- T-taigi... jis nebaigtas...

- Ėsk, sakau, - espados smūgiu perkirtau pyragą pusiau. – Ėsk sakau! Ir pyragaičius!

Konditerius liedamas ašaras ėmė šlemšti tešlą. Rūpestingai kimšo į burną, netgi su aistra. Negi apsirikau? Ta-aip...

- Užteks. O dabar čiupkit tą balandėlį ir į požemį. Žmoną taip pat.

- Už ką!!! – užkaukė storulis.

- Dar nežinau, - atsakiau. – O jei sužinosiu, tai lauže atsidursit. Chorstai!

- Ką įsakysite, jūsų mylista? – šalimais tuoj išdygo vyriausiasis auditorius.

- Pravesk apklausą. Kas, ko, iš kur rekomendacijos, žodžiu – viską. Kol kas be prievartos, bet griežtai.

- Bus padaryta! – Chorsto Diulo veidas švietė paklusnumu. – O kokia priežastis?

- Už galimą pasikėsinimą į mane. Vykdyt.

- Kaip pageidausite.

- Likę, paskui mane... – pasukau į kabinetą. Paskui mane, viduje drebėdami, nusekė susibėgę bendražygiai.

Na tai, sutinku – kiek pasikarščiavau. Tačiau kai kalbama apie pasikėsinimus, tai geriau kiek persistengti. Po galais, pilyje reikia keisti visą nusistovėjusios apsaugos sistemą. Net įsteigti... kaip juos ten... ragautojų pareigybes, kad juos kur.

Bendražygių ataskaitos užtruko iki gilaus vakaro. Labiausiai pradžiugino inžinieriai, kurie kartu su Pelegrinu vis tik baigė bombardą  - vienaragį. Na ir kiti pasistengė. Ūkis idealiai tvarkingas. Tačiau apimti viską, aišku kad nespėjau – tik viršūnėles. Giliau kapstyti jau teks rytoj.

Chorstas raportavo, kad sprendžiant iš visko, storulis konditerius jokiais niekingais reikalais neužsiėmė. Pasirodė jog tai iš ties tam tiktuose sluoksniuose žinomas kulinaras, kurį rekomendavo pats Antverpeno burmistras. Samuelis ištyrinėjęs vargšo gaminius, taip pat nerado jokių nuodų pėdsakų... kaip ir tarp kulinaro asmeninių daiktų. Ta-aip, prašoviau pro šalį, vienok.

Na ir gėrėme, aišku. Kaipgi be to? Gi šeimininkas grįžo – džiaugsmas! Tačiau labai stipriai palėbauti nepavyko: raitas ant suplukusio arklio pasirodė pasiuntinys ir perdavė laišką nuo kardinolo de Burgonio. Jo ekscelencija pusiau prašė, pusiau įsakė tuoj pat pas jį atvykti. Ir iš kur tas šiknius sužinojo, kad atvykau? Na ką gi, panašu, kad už bažnyčios malones teks susimokėti. Na ir gerai...

Bet tai jau bus rytoj, o tiksliau – poryt. Anksčiau į Antverpeną vis tiek nepapulsiu. O iš jo keliausiu tiesiai į Gentą, nes kitaip nieko katastrofiškai nespėju.

Kaip galvojau, taip ir atsitiko. Antroji diena baronijoje pralėkė kaip akimirka. Įsijaučiau į šeimininko vaidmenį ir nuodugniai patikrinau visą ūkį. O tai pagyros tai viena, o savos akys – tai visai kas kita. Tai aišku, kad už aplaidumą kai kas ir pipirų gavo. Ta prasme piršteliu pagrūmojau. Tačiau vis tiek daugiau profilaktiškai, nei buvo būtina, nes žmonės, kaip bebūtų keista – iš tikrųjų stengėsi.

Pagaliau iš Akenų šeimynėlės priėmiau darbą. Tai tie patys, kurių atžala ir buvo Jeronimas Boschas.

Asmeniškai Janas van Akenas, ilgabarzdis ramus senukas, kaip vyriausiasis, pristatė visą darbą. Na ką aš galiu pasakyti? Neįtikėtinai nuostabu. Net kūnas pagaugais nueina. Dailininkai taip pažaidė su šešėliais, kad vaizdai iš ties atrodė kaip gyvi. Maža to, mane – ateistą pagal prigimtį, apėmė šventas virpulys. Bet ne visur: ponų miegamąjį ištapė ganėtinai žaismingai – žaidžiančios nimfos, piemenaitės ir visokie satyrai. Čia jau minčių religinis virpulys netrikdė. Kita vertus, bendrai paėmus – kažkas keista: dailininkai dar buvo pakankamai konservatyvūs ir tokių laisvių dar sau neleisdavo.

Mano kabinete tapė Jerūnas, kaip dabar buvo vadinamas būsimasis dailės genijus – Jeronimas Boschas. Pasistengė jaunuolis – pasistengė. Nežinau kas ten jo galvelėje verda, bet kažin ar visi namie. Nors darbas – tiesiog nuostabus ir prašmatnus – tikras pragaras iki pat dantų girgždėjimo. Iškilmingai baisu – visai gali būti, kad pasitaikys lankytojų, kurie įpuls į religinę ekstazę, kurį nenustebsiu jei lydės šlapimo pūslės nelaikymas. Na, o jei prie viso to, kaip papildomą efektą dar pridėti ir piktą, žiaurų ir savivaliaujantį viduramžių baroną, tai...

Beje, labai panašu į jo garsųjį triptiką „Žemiškų malonumų sodas“. Bet nepilnai.... Bet tai ir suprantama: kūrybiniai žmonės – jie tokie – niekada nenuspėsi, kas jiems šaus į galvą. Na ir tą savo garsųjį šedevrą jis nutapė gerokai vėliau.


Bendrai paėmus – patenkintas. Labai patenkintas. Todėl dosniai atsilyginau ir prikalbėjau Jerūną ištapyti pilies koplyčią. Tik reikės palaukti, kol ją baigs statyti. Ir tuo neapsiribosiu – tegu visą mano ūkį padabina.

Po to nustebino Fiorovantis. Garbusis architektas pristatė beveik baigtą švyturį ir bastioną įlankoje, ir parašė leidimo...

- Monsinjore... – italo reveransui galėjo pavydėti bet koks rūmų  dvariškis, - aš noriu jums pranešti visai džiaugsmingą naujieną ir paprašyti palaiminimo.

Tuo metu mes kaip tik bandėme vienaragį, o jei tiksliau, buvome padarę pertraukėlę kirtome ėriuką, kurį jau spėjo iškepti, tad aš ne iš karto supratau ko jis nori.

- Kalbėkite, gerbiamas Petro.

- Likimo vingiai... – sutrikęs pradėjo. – Likimo vingiai...

- Trumpiau, vyriausiais inžinieriau leitenante.

- Garbingoji dama Anetė Heiden... našlė...

- Sunkiai verčiasi ar ką? – niekaip nesupratau ko iš manęs nori.

- Kol kas ne... – tarsi su palengvėjimu atsikvėpė Fiorovantis. – Bet aš...

- Nori vesti? Kas ji?

- Garbiojo pirklio Jakobo Heideno našlė.

- Turtinga?

- Paveldėjo audimo manufaktūrą (v.p.: pirmosios manufaktūros atsirado jau 14 a. Lombardijoje, po Nyderlanduose. Joje dirbantiems meistrams nebuvo taikomos cechų taisyklės. Jie galėjo nepriklausyti jokiam cechui. Jau buvo darbų pasidalijimas ir vienam gaminiui pagaminti jau buvo suskaldytos operacijos, buvo darbo specializacija) ir dvi krautuvėles. Turtinga... – architektas sutrikęs susimuistė. – Be to protinga ir daili. Vaikų neturi.

- O ar neskubi, mielas drauge? – užsinorėjau kiek paerzinti. – Laisvė saldi, o be to, Burgundijoje galiu tau parinkti naudingesnę partiją. Na ir, berods, tu juk namo ruošeisi?

- Ne, - tvirtai atsakė architektas. – Namuose manęs niekas nelaukia.

- O kaip? Na tai, meilė – didi jėga. Na ir tegu: gaila ar ką? Vėlgi – visada po ranka bus. Aš netgi laibai patenkintas, kad šis architektas lieka. Puikus specialistas, normalus žmogus – dar prireiks, o tai planai pas mene nemenki...

- Tada tebūnie. Sutinku. Vestuves planuok vasaros pabaigai – pasistengsiu sudalyvauti. Pala, o tavo draugai?

- Pasibaigus darbui išsivažinės, - lombardas liūdnai palingavo galva. – Bet galimi ir variantai...

Fenas taip pat nustebino. Aš jau buvau pastebėjęs, kad mano mechanikas kinas kažkiek jau nuobodžiavo. Sukumpo, dingo gyvybingumas judesiuose ir žvilgsnyje. Pradžioje maniau, kad jį kamuoja gimtų kraštų ilgesys – mentalitetas tai visai kitoks. Na ir kitų kinų su kuriais ar kuriomis galėtų pabendrauti – nenusimato. Bet paaiškėjo kad kažkiek klydau...

Kinas nusprendė prašytis su manimi į karą. Taip – į karą. Mat jis pradėjo rašyti monumentinį veikalą apie savo nuotykius apskritakių ir ilganosių barbarų žemėse. Iki pilnos laimės jam trūksta dar pakeliauti ir, aišku, pabuvoti kare. Pageidautina, kad karas būtų kuo kruvinesnis ir didesnis. Ta-aip...

- Maestro Fenai, jūs savame prote? Būna, kad kare ir užmuša...

- Anksčiau ar vėliau mes visi išeisim ir jokio skirtumo kaip tai atsitiks, - nežiūrint to, kad kinas nutaisė abejingumo pilną veidą, mimika išdavė užsispyrimą eiki iki galo.

- Labai įdomu... – karštligiškai ieškojau priežasties, kad galėčiau atsisakyti. – O... o kaip keramikos gamyba? Jau viską suderinai?

Galiu, aišku, numoti ranka ir paprasčiausiai neleisti išvykti. Tačiau bus problemų – kinas neįtikėtinai užsispyręs. O ir po užraktu gi nelaikysi?

- Leiskite, ponas barone... – į kalbą įsikišo Chorstas ir sumosikavo savo užrašų knygute. – Taigis, reiškiasi, atvyko žmogėnai, kurie pasiruošę pasirašyti sutartį dėl dviejų Antverpene statomų bažnyčių čerpių tiekimo. Ir iš Briugės taip pat norinčių atsirado. Na, o servyzai tai tie iš vis žaibo greitumu išgraibstomi. Na, tie su povais ir slibinais. Antai, ponas Redercholas prašė šimto. O tai ne mažiau kaip pusantro šimto florinų. Taip, kad...

Fenas nužvelgė mano iždininką abejingu žvilgsniu ir spragtelėjo pirštais. Akimirksniu prišoko neišvaizdus vaikiščias ir griuvo ant kelių.

- Paskutinę partiją išpaišė jis. Sudėtį maišymui, taip pat jis. Gali mane su kaupu pakeisti. Tinkami jam pagalbininkai taip pat parinkti. Ketaus sakėte kol kas nevirti. Na, o kitkam aš ir nereikalingas. Maestro Fiorovantis taip pat pasiruošęs mane paleisti. Taigi...

Ot tai šiknius...

- Kiek gi tau metų? – pasidomėjau vaikinuko. – Ir kuo vardu?

- Bertas Vertinsonas, - vaikinukas stuktelėjo kakta į purvą. – Per Velykas trylika bus.

- Susitvarkysi?

- Taigi, o kaipgi. Reikalas neįmantrus... – vaikinukas dėbtelėjo į kiną. – Jei bus tam jūsų valia...

Ne, na velniai žino kas... Na nenoriu su savimi imti feno ir viskas – užmuš gi tą užsispyrėlį!

- Monsinjore, monsinjore... – nuo šuoliais atlėkusio arklio nučiuožė Luidži. Monsinjore, ponia Matilda įsakė pas ją atvesdinti Lidiją. Ją tiesiai nuo į Gentą judančių vežimų ir nukrapštė.

- Kas nukrapštė? – pasiteiravau ir mintyse nusprendžiau niekadėją pakarti.

Ar ne per daug čia Matilda sau leidžia? Abu tuoj kilpoj kabaros, o dukreles ir žindyvės išmaitins.

- Tie sargybiniai, kuriuos jūs prie vaikų kambario pastatėte. O įsakė būtent Matilda... – skundė Luidži. – O kas jai išpliurpė, tai dar nežinau, bet įtariu.

- Pakarti niekšus, - sušnypštė greta esantis Klausas. – Įsakysite?

- Būtinai įsakysiu! – pažadėjau ir užšokęs ant arklio jau jodamas šūktelėjau Fenui: - Apie tavo prašymą dar pagalvosiu!

Artėjant prie žmonelės kambario kiek apsiraminau. Kažin... kažin ar Matilda sumanė iškrėsti kokią šunybę konkurentei. Flamandė per daug protinga. Na ir ne konkurentė ji jai. Maža su kuo žygyje vyras miega? Šiems laikams tai įprastas reikalas. Tada kokio velnio? O-ch tos bobos!

Įėjau į kambarį... ir kažkiek apšalau. Matilda ir Lidija gurkšnodamos „saracėnišką užkratą“ (v.p.: kavą) mielai tarškėjo, o aplink jas mosikuodamas savo aukšta krakmolyta kepure plazdėjo iš belangės paleistas nelaimėlis konditerius. Siūlė visokiausius gardumynus... Po galais...

Pamatęs mane konditerius susirengė nualpti, bet neįtikėtinomis pastangomis susitvardė ir nusilenkęs pasiūlė:

- Galiu, jums, pone, pasiūlyti nuostabios kavos su plutele iš vanilinės karamelės ir subtilaus skonio pyragaitį su vyšnaite...

- Siūlyk... –apsaugodamas vargšą nuo širdies smūgio, mielaširdingai sutikau ir atisėdau šalia staliuko. – Na ir?..

Klausimas buvo nukreiptas Matildai.

- Pone barone! – įsigudrinusi mestelti nelaimingosios žvilgsniuką, flamandė atliko ceremonialinį reveransą. – Mes čia kiek paplepėjom. Lidija kaip tik pasakojo apie liūdną įvykį, per kurį jai sužeidė ranką...

Štai tau, kad nori...

- O ponia Matilda mane perspėjo apie neleistiną jūsų potraukį keptam ir riebiam maistui... – Lidijos balse girdėjosi pilnos nekaltybės gaidos.

Dar geriau...

- Ir aišku, kad dar vynu... – nusišypsodama linktelėjo Matilda. – Ypač ant tuščio skrandžio...

- Ir apie nuovirus prieš miegą – aš tvirtai įsiminiau... – su tokia pačia šypsena atsakė Lidija.

Štai tokie reikalai. Susičiulbėjo, jos mat.


- Pačios savo nuovirus gerkit... – kažkiek sutrikęs burbtelėjau ir norėdamas nuleisti garą riaugtelėjau ant konditerio: - Kur po galais tie tavo pyragaičiai? Vėl į požemius užsimanei?..

Jau prieš pat miegą Matilda bakstelėjo man į šoną:

- Ir ką gi tu Žanai pagalvojai? Aš gi sau jau baigiau galvą nusisukti galvodama kaip sau pakaitalą surasti. O tai plavinėsi per kilmingas kekšes ar kokius viešnamius. Dar kokį užkratą namo parsitempsi... O taip, po priežiūra – merga švareiva ir nekvaila. Tik žiūrėk, vaikų jai neužtaisyk. Prižadėk!!!

- Gerai jau... – po nėriniais apčiuopiau flamandės šlaunį. – O sargybinius vis tiek įsakysiu nuplakti.

- Net negalvok! – cyptelėjo žmonelė. – Pats juos mano žinion perdavei. Ar užmiršai? Ir šiaip, rankas šalin!

- Kas čia dabar?.. – sutrikęs pasipiktinau.

- Nieko. Aš tik vėl ne viena... – sumišusi šyptelėjo Matilda. – Nors šiandien dar nieko, dar galima...

- O tu mano džiaugsme!..

O Feną vis tik pasiėmiau. Likimas toks dalykas, kad jei jau skirta Anapilin, tai saugokis nesisaugojęs... ir kaulu paspringsi...



Komentarų nėra:

Rašyti komentarą